IDRAR YAPMA YA DA TUTMA ZORLUĞUNA DİKKAT!

İDRAR YAPMA YA DA TUTMA ZORLUĞUNA DİKKAT , idrar tutamama sorunları, idrar zorluğu, Nörojenik mesanenin tipleri var mıdır Tiplerine göre nörojenik mesane hangi yakınmalara yol açar mı?

Nörojenik mesane işlev bozuklukları genel olarak;

1.Boşaltım fazına ait bozukluklar
2.Dolum fazına ait bozukluklar olarak İkiye ayrılır.
Burada boşaltım ile kastedilen işeme’, dolum He kastedilen de idrarın depolandığı yani işeme dışında kalan dönemdir.
Boşaltım fazına ait bozukluklar, idrar yapma zorluğu yani mesanenin rahat boşaltılamaması ile karakterlzedlr. Dolum fazına ali bozukluklar ise idrar tutma zorluğu yaııl İdrar kaçırma veya sık İdrar ile kendini gösterir. Bunlar bir arada veya tek başlarına da bulunabilir, etkilenme dereceleri de hafiften şiddetliye birbirinden çok farklı olabilir. Bu yüzden nörojenik mesane çok değişi k yüzleri olan bir sorundur.


Sponsor Reklamlar

Biraz daha detaya girersek, boşaltım güçlüğü İki nedenden kaynaklanabilir: 1. Mesane kasının yeterli kasamaması, 2. Vana vazifesi görerek idrarı tutmaya yarayan sfinkter denilen kas yapılarının işeme sırasmda gevşememesi. Oysa, işeme yani boşaltım anında mesane kasının kasılması ve eş zamanlı olarak idrarı tutan kas yapılarının gevşeyerek idrarın atılmasına izin vermesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kız arkadaş yada erkek arkadaş ilanları ile sorunsuzca ilanınızı bırakabilir, her şehirden binlerce arkadaşa ulaşabilirsiniz. Ücretsiz ilan ve arkadaşlık sitesi
Arkadaş Arıyorum

Günümüzde bir çok arkadaşlık sitesi var ama bunlardan kaçında özgürce veya istediğiniz gibi ilanınızı bırakabilirsiniz, tabiki ahlak kuralları çerçevesinde kişiye T.C Yasalarına aykırı hiç bir içerik bırakamaz yada uygulayamazsınız. Dost arıyorum telefon arkadaşım olsun diyenlerin en güvenilir adresi olmak için burdayız. Sitemizi cep telefonunuzdan rahatlıkla girip kullanabilme olanağınıda sahipsiniz Mobil arkadaşlık sitesi için google play store'den uygulamamızı arkadaşa diye aradağınızda bulabilir indirebilirsiniz. Bizi arkadaşlarınıza önerirseniz çok mutlu oluruz desteklerinizi bekliyoruz en güzel arkadaşlıklar sizlerle olsun.