Lamborghini Huracan Test Sürüşü

Lamborghini Huracan Test Sürüşü, Fiyatı, fotoğraf ve resimlerine sayfamızdan bakabilirsiniz. Huracan’ın daha düşük ağırlığa ve gelişmiş aerodinamik özelliklere sahip Performante versiyonunu tanıttı. Tamamen pist odaklı olarak tasarlanan en hızlı Huracan, Porsche’nin büyük bir gururla elinde bulundurduğu Nurburgring tur zamanı rekorunu ele geçirmesiyle bir anda performans otomobili meraklılarının en çok konuştuğu modellerden biri olmayı başardı.

Bu başarının altında yatan sırlara geçmeden önce Performante’nin görsel olarak ne gibi farklılıklarının olduğundan bahsedelim. Zira Performante, yukarıya alınan egzoz çıkışları ve büyük difüzörü ile görünüm açısından Huracan Super Trofeo’yu anımsatıyor. Ne var ki; Performante’yi diğer tüm rakiplerinden ayıran bir özellik daha var:

Dövme kompozit karbon fiber! İncecik kesilerek şekillendirilmiş bir granit gibi parlayan bu malzeme, önümüzdeki dönemde spor otomobillerde sıkça karşımıza çıkacak yeni trendlerden birisi olacak gibi duruyor. Performante’nin splitter, spoyler, difüzör, motor kapağı ve arka tamponunda kullanılan bu farklı karbon fiber, görsel açıdan çarpıcı bir etki yarattğı gibi, aracın hafiflemesine de etki etmiş. Dövme kompozit karbon fiber malzeme iç mekanda da görülebiliyor.

 

“LPI, EN IYI AERODINAMIĞI SAĞLAMAK IÇIN, 500 MILISANIYEDEN DAHA KISA BIR SÜREDE ARACIN BÜTÜN HAREKETLI KANATLARINI KONTROL EDEBILIYOR”

Kapı kolları, orta konsol, havalandırma ızgaraları ve vites değiştirme kulakçıkları bu malzemeden üretilmiş. İlk kez Sesto Elemento’da görülen bu materyal, İtalyan süperspor otomobil üreticisinin daha hafif malzeme arayışının bir sonucu olarak ortaya çıkmış. Bu malzemelerle birlikte 41 kg hafifleyen Huracan’da görev yapan aktif aerodinamik parçalar da, otomobilin adını hakettiğini kanıtlar nitelikte.

Bilindiği üzere Lamborghini’nin, Nürburgring pist rekorunu, yaklaşık 5 saniye geride bıraktığı Porsche 918’den alması büyük ses getirmişti. İtalyan modelin pistteki en büyük silahı ise Aerodinamica Lamborghini Attiva (ALA) adlı aktif aerodinamik sistem olmuştu. Kısaca ALA olarak adlandırılan ve önde yer alan splitter ile arka spoyleri kullanarak düzlüklerde yüksek sürat, virajlardaysa maksimum yere basma kuvveti üreten bu sistem, aktif parçalardan oluşuyor. Sistem, yüksek hızlarda sürüklenme seviyesini minimuma indirirken, yavaşlama durumunda ise bu parçalara müdahale ederek maksimum downforce üretiyor.


Sponsor Reklamlar

Otomobilin tüm elektronik sistemlerini ‘gerçek zamanlı’ olarak yöneten LPI sistemi, ALA ile entegre çalışıyor. LPI, en iyi aerodinamiği sağlamak için 500 milisaniyeden daha kısa bir sürede aracın bütün hareketli kanatlarını kontrol edebiliyor. ALA sistemi oldukça komplike bir yapıya sahip. Sistem kapalı olduğunda, ön spoylerdeki aktif kanatlar da kapanıyor. Böylece yüksek hızda viraj alma ve tam fren koşulları için istenen yüksek downforce elde ediliyor. ALA devreye alındığında ise ön kanatlar açılarak ön spoylerdeki hava basıncını düşürüyor ve hava akışını aracın özel olarak şekillendirilmiş alt kısmı boyunca yönlendiriyor. Bu sayede rüzgar direnci önemli ölçüde azalarak, hızlanma ve maksimum hız için gerekli koşullar sağlanmış oluyor.

Aracın altından giren hava dört kanal vasıtası ile yönlendiriliyor. İkili orta kanal, hem motorun hem de egzozun soğutulması için her zaman açık tutulurken; iki dış kanal ise arka kanadın iç kanallarıyla bağlantılı bir biçimde çalışıyor. Arka kanadın içerisindeki
hava akışı, iki aktif parça ile kontrol ediliyor.

Bu mekanizmanın geleneksel hidrolik sistemlerden yüzde 80 daha hafif olduğu açıklanmakta. ALA kapalı olduğunda, arka spoylerin geleneksel bir sabit kanat olarak işlev görmesine izin veren arka kanallar, maksimum dikey downforce yaratarak yüksek hızda, virajlarda ve tam frenlemede stabiliteyi artırıyor ki, bu andaki downforce değerinin standart bir Huracán’dan yüzde 750 daha fazla olduğu açıklanmakta. LPI yüksek gaz komutlarının iletildiği koşullarda ALA’yı aktif hale getirerek, havanın arka spoylerin iç kanallarına doğru yönlendirilmesini sağlıyor. Buna ek olarak, arka spoylerdeki hava kanalının, sağa ve sola hava yönlendirmesi yaparak, otomobilin yüksek hızlardaki viraj kabiliyetini arttırdığı açıklanıyor.

Dönüş yönüne bağlı olarak, ALA spoylerin sağına veya soluna etki ederek, içte kalan tekerleğe daha fazla downforce uygulanmasını sağlıyor. Bu da, şasinin momentumunu optimize ederken, aracın genel dinamik stabilitesini artırıyor. Tabii ki Performante’nin 918’i tahtından etmesinin tek sebebi sahip olduğu aerodinamik donanım değil.

Artık herkes tarafından bilinen 5.2 litre hacimli atmosferik V10 motor da Performante’nin Ring rekorunda önemli bir paya sahip. 640 bg güç ve 600 Nm maksimum tork üreten bu ünite, markanın en güçlü V10 motoru olma özelliğine sahip. Performante için elden geçirilen motorda titanyum supaplar, revize edilmiş emme manifoldu ve daha hafif bir egzoz sistemi bulunuyor.

7-ileri vitesli, çift kavramalı şanzımana sahip olan Performante, 0’dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşırken, maksimum 325 km/s hıza erişebiliyor. Aracın 0-200 km/s deparı ise sadece 8.9 saniye sürüyor. Lamborghini, ayrıca Performante’den daha da fazlasını isteyenler için birkaç opsiyon da sunuyor. Örneğin; manyetik sertlik ayarına sahip olan süspansiyon sistemi veya değişken oranlı direksiyon kutusu, standart ünitelerin yerine alınabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kız arkadaş yada erkek arkadaş ilanları ile sorunsuzca ilanınızı bırakabilir, her şehirden binlerce arkadaşa ulaşabilirsiniz. Ücretsiz ilan ve arkadaşlık sitesi
Arkadaş Arıyorum

Günümüzde bir çok arkadaşlık sitesi var ama bunlardan kaçında özgürce veya istediğiniz gibi ilanınızı bırakabilirsiniz, tabiki ahlak kuralları çerçevesinde kişiye T.C Yasalarına aykırı hiç bir içerik bırakamaz yada uygulayamazsınız. Dost arıyorum telefon arkadaşım olsun diyenlerin en güvenilir adresi olmak için burdayız. Sitemizi cep telefonunuzdan rahatlıkla girip kullanabilme olanağınıda sahipsiniz Mobil arkadaşlık sitesi için google play store'den uygulamamızı arkadaşa diye aradağınızda bulabilir indirebilirsiniz. Bizi arkadaşlarınıza önerirseniz çok mutlu oluruz desteklerinizi bekliyoruz en güzel arkadaşlıklar sizlerle olsun.